Lina Kadın Sağlığı
Ragıp Tüzün Mah İvedik Caddesi No: 202 Yenimahalle / ANKARA / TÜRKİYE

Kliniğimizde VajinismusTedavisi

Vajinismus, kadınların cinsel birleşme anında istemsiz, farkında olmadan vagina, bacak bazen tüm vücut kaslarını kasmaları sonucunda erkeğin cinsel organı penisin vagen içinde hiç girememesi veya son derece ağrılı ve zor bir şekilde girmesiyle karakterize bir cinsel sorundur.Vajinismus sorununun temelinde sosyo kültürel baskılar,yanlış dini inançlar, bazı korkular bulunmaktadır. Nadiren organik sebeplerle de vajinismus gelişebilir.Vajinismusta kasılmalar istemsizdir, yani kadın farkında olmadan vagen ve bacak kaslarını kasar. Eşler arasında bir sevgi, saygı problemi çoğu zaman yoktur.  Eşler birlikte olmaktan haz duymalarına rağmen, ilişki öncesi güzel bir ön sevişme yaşamalarına rağmen birleşme anı geldiğinde bilinç altındaki bazı korku ve yanlış inanç mekanizmaları devreye girerek istemsiz kasılmalar olur. Genellikle ağrı duyma korkusu vardır. Bazen hasta yanlış bir şekilde vageninin dar olduğuna ve penisin girmesinin mümkün olmadığına inanır. Vajinismus genellikle korumacı bir aile yapısında yetiştirilmiş titiz, mükemmeliyetçi bayanlarda görülür. Yine bekaret kavramının çok önemli olduğu toplumlarda daha sıktır.

Vajinismus tedavisinde ilk ve en önemli basamak çiftlerin bu sorunun bir çözümü olduğunu kabullenmeleri ve profesyonel bir yardım almak için kliniğimize başvurmalarıdır. Çiftlerimiz bu sorunun altında ezilmeden, psikolojik olarak yıpranmadan kliniğimize başvurmalıdır. Vajinismus tedavisi bir ekip işidir. Kadın doğum uzmanı, psikolog ve aile danışmanı bu ekipte mutlaka olmalıdır. Öncelikle hastanın ayrıntılı anamnezi alınmalıdır. İlişki öncesi anı ve sonrası eşlerin yaklaşımları sorgulanmalıdır. Sonrasında ayrıntılı bir jinekolojik muayene ile vagen diğer organlarda olabilecek organik bir problem ekarte edilmelidir. Nadiren vagende  olabilecek bir perde, kızlık zarının aşırı kalın olması ilişkinin ağrılı olmasına sebep olabilir. Sonrasında psikolog eşliğinde hastanın korkuları, inanışları değerlendirilir ve tedaviye başlanır.

Vajinismus, tedavisi mümkün bir sorundur.

Biz kliniğimizde vajinismushastalarına kadın doğum uzmanlarımız ve uzman psikologumuz ile hizmet vermekteyiz. Başvuran tüm çiftlerinizin 3-4 seansta bu sorununa çözüm sunmaktayız.

Çok kısa bir değerlendirme, tanı ve tedavi seanslarımız sonrası çiftlerimiz mutlu, uyumlu bir şekilde kliniğimizden ayrılmaktadır.

Vajinismus Tedavisinde Merkezimizin Başarısı Nedir?

Merkezimiz resmi olarak haziran 2008 den beri hasta kabulüne başlamıştır. Bu tarihten itibaren pekçok vajinusmuslu hastamız eşleriyle birlikte bize başvurdu. Biz uzman psikologumuzla birlikte bu çiftlerimizle her çifte özel tedavi yöntemi uygulayarak en fazla 3-4 seansta bu sorunu çözmekteyiz.

Tedavininde maliyeti sizi sarsmayacak kadar uygun. Eğer sizde tedavi olmak ve bu sorundan kurtulmak istiyorsanız lütfen bizi arayın. Başarılarımızla gururluyuz. Bize başvuran ve tedavi olan hastalarımızın şu an gebe olarak takibini yapıyor olmaktan mutluyuz.

Vajinusmus sizin de sorununuzsa gelin birlikte çözelim!

Aşk Kasları (Vajinusmus)

 

Vajinismus; kadının, eşi ya da cinsel partneriyle ilişkide bulunmak istemesine rağmen, elinde olmayan sebepler yüzünden ağrı ve acı endişesiyle ‘aşk kasları’ adı verilen pelvik taban kaslarını kasarak ilişkiye engel olması ile oluşan, psikolojik kökenli bir cinsel işlev bozukluğudur. Vajinusmus sorununun temelinde sosyo kültürel baskılar,yanlış dini inançlar, bazı korkular bulunmaktadır. Nadiren organik sebeplerle de vajinusmus gelişebilir.

Vajinusmusta kasılmalar istemsizdir, yani kadın farkında olmadan vagen ve bacak kaslarını kasar. Eşler arasında bir sevgi, saygı problemi çoğu zaman yoktur.  Eşler birlikte olmaktan haz duymalarına rağmen, ilişki öncesi güzel bir ön sevişme yaşamalarına rağmen birleşme anı geldiğinde bilinçaltındaki bazı korku ve yanlış inanç mekanizmaları devreye girerek istemsiz kasılmalar olur. Genellikle ağrı duyma korkusu vardır. Bazen hasta yanlış bir şekilde vajeninin dar olduğuna ve penisin girmesinin mümkün olmadığına inanır. Vajinusmus genellikle korumacı bir aile yapısında yetiştirilmiş titiz, mükemmeliyetçi bayanlarda görülür. Yine bekaret kavramının çok önemli olduğu toplumlarda daha sıktır.

Vajinismus Belirtiler;

  • Cinsel ilişkiden korkma ve hiç birleşmeyi dahi deneyememe
  • Cinsel birleşmenin ağrılı ve zor gerçekleşmesinden korkma
  • İlişki sırasında bacakları kasma ve açamama
  • Cinsel ilişkinin tam olarak gerçekleşememesi yarım kalması
  • Jinekolojik muayenelerden korkma, tedirgin olma durumudur.

Vajinusmus, kliniğimizde kolay ve hızlı bir tedavi süreciyle gerçekleştirilmektedir. Tedavisi kolay fakat tedavi edilmezse de sonsuza kadar sürebilecek bir rahatsızlıktır.

Vajinusmusun tedavi edilebilmesi için ilk olarak hastanın tedaviyi kabul etmesi gerekir. Sonrasında eşinin desteği ve doktorlarına güven çok önemlidir.

Vajinusmus tedavisi bir ekip işidir. Kadın doğum uzmanı, psikolog ve aile danışmanı bu ekipte mutlaka olmalıdır. Öncelikle hastanın ayrıntılı anamnezi alınmalıdır. İlişki öncesi anı ve sonrası eşlerin yaklaşımları sorgulanmalıdır. Sonrasında ayrıntılı bir jinekolojik muayene ile vajen diğer organlarda olabilecek organik bir problem ekarte edilmelidir. Nadiren vajende  olabilecek bir perde, kızlık zarının aşırı kalın olması ilişkinin ağrılı olmasına sebep olabilir.

Sonrasında psikolog eşliğinde hastanın korkuları, inanışları değerlendirilir ve tedaviye başlanır.

Hastanın durumunu göre seans aralığı 1-4 arasında değişebilir çok nadir olarak 4 seanstan fazla da olabiliyor.

Kliniğimizde jinekoloji doktorumuzla beraber psikolog doktorumuzun ortak çalışması neticesinde 1-4 seansta sorununuz sorun olmaktan çıkıyor.

Çok kısa bir değerlendirme, tanı ve tedavi seanslarımız sonrası çiftlerimiz mutlu, uyumlu bir şekilde kliniğimizden ayrılmaktadır.