Lina Kadın Sağlığı
Ragıp Tüzün Mah İvedik Caddesi No: 202 Yenimahalle / ANKARA / TÜRKİYE

Vajinal Daraltma ve Estetiği

Vajina bölgesinin genişlemesi kadının kendine ait doku özelliklerinden ve yapısından kaynaklanabildiği gibi genellikle ilerleyen yaş ve zor doğumlara bağlı olarak da gelişebilmektedir. Vajinoplasti operasyonu, genişlemiş olan vajinal dokunun alınması ve vajinanın etrafında bulunan yumuşak doku ve kasların sıkılaştırılması ile yapılmaktadır. Kimi zaman labioplasti yani büyük dudakların da küçültülmesi ya da şeklinin düzeltilmesi operasyonları eş zamanlı olarak uygulanabilir.

Kişiler neden vajinal daraltma operasyonunu isterler?

Cinsel olumsuzlukları gidermek için, cinsel ilişki sırasında meydana gelen seslerin yok edilmesi, idrar torbası ve bağırsak sarkmalarının onarılması, doğum izlerinin onarılması, ağrılı cinsel ilişkinin düzeltilmesi, vajina operasyonlarının izlerinin düzeltilmesi, kadının özgüveninin artması gibi sebeplerdir.

Vajinoplasti operasyonu yaklaşık 40 - 50 dakika sürmektedir. Vajinanın girişi ve 3 - 4 cm içerisi daraltılır. Dikişle kapatılır. Dikişler kendiliğinden eriyen dikiş olduğu için ayrıca dikiş aldırmaya gerek yoktur. Müdahaleden sonraki ilk iki hafta akıntı görülebilir. 6 hafta cinsel temasta bulunulmamalıdır. 6 hafta sonrası doktor kontrolüyle normal hayatına dönebilir hastalar. Daraltma sonrası hasta gebe kalır ve normal doğum olursa eğer vajina yine genişleme ihtimali vardır.