Ragıp Tüzün Mah İvedik Caddesi No: 202 Yenimahalle / ANKARA / TÜRKİYE

Vajina Daraltma Operasyonu Kimlere Uygulanır?

Vajina daraltma ameliyatları iki gurup hastaya yapılır.

Birinci grup operasyonlar için başvuran hastalar sadece doğum kesisinin düzgün iyleşmemesine bağlı görsel (skatris dokusu) ve yapısal vajinal bozuklukları vardır. Cinsel ve estetik sorunları ön plandadır.

İkinci grup kadında ise doğum veya yapısal sebeplere bağlı vajina geniştir, ciddi olabilecek cinsel ve tabii ki estetik sorunları da mevcuttur. Her iki hasta gurubunda da operasyon başarılı olmaktadır.

Son yıllarda gittikçe talep gören cinsel bölge estetiği kişinin kendine olan özgüveninin artmasında  ve sağlıklı bir cinsel birliktelik için oldukça yardımcı cerrahi yöntemlerdir. Genellikle vajina daraltma operasyonu (vajinoplasti) veya küçük dudakların tamiri dediğimiz labioplasti yapılmaktadır.

Vaginoplasti yani vajinayı daraltma operasyonu genellikle bir veya birden fazla normal vajinal doğum gerçekleştirmiş, zorlu, kilolu bebek doğumu hikayesi olan hanımlara yapılmaktadır. Ancak henüz doğum yapmadığı halde yapısal olarak vajina genişliği olan bayanlara da uygun görüldüğü taktirde yapılabilir. Genellikle şikayet penisi kavrayamama, hissedememe, cinsel ilişki esnasında duyulan bolluk hissi ve hava çıkarma sesi gelmesidir. Bu operasyonda amaçlanan vajinadaki bol kısmı cerrahi olarak çıkartıp daraltmak ve altındaki bağ ve kas dokusunu penisi güzel kavrayacak şekilde sıkılaştırmaktır. İleri yaşlardaki hanımlarda da zayıflayan bağ ve kas dokusu nedeniyle idrar torbası ve kalın bağırsağın vaginaya doğru bombeleşmesi görülebilir, hasta genellikle idrar kaçırma ve vaginada ele gelen kitleden şikayet eder. Bu hastalara da vaginanın ön ve arka duvarına  cerrahi düzeltme yapılır, idrar torbası ve bağırsağın vajen duvarına doğru bombeleşmesi ortadan kaldırılır.  Operasyon lokal veya genel anestezi ile yapılabilir.