Lina Kadın Sağlığı
Ragıp Tüzün Mah İvedik Caddesi No: 202 Yenimahalle / ANKARA / TÜRKİYE

Tüp Bebek ve Eşler

Doğal yolla bebek sahibi olamayanlar için tüp bebek tedavisi veya aşılama yöntemi günümüzde çiftlere umut olmuştur. Sorunun Kadın yada erkek hangi eşten olduğu önemli olmaksızın düzenli takip ve tetkiklerle tüp bebekte büyük oranlarda olumlu sonuç alınmaktadır.

Tüp bebek tedavisinde önemli olan erkekten alınan spermin kaliteli olması, canlı olması ve kadının yumurta kalitesi ve sayısıdır. Sperm ve yumurtanın bir araya geldiğinde döllenme olduğunda gebeliğin de başarılı bir şekilde olması için bu en önemli unsurdur.

Tüp bebek tedavisinde spermler özel bir mikroskop altında mikro enjeksiyon yöntemiyle seçilir ve yumurtanın içine enjekte edilir. Seçilen bu spermlerden en kaliteli embriyoları elde edebilmek için spermin şeklinin düzgün olması şartına bakılır. Elde edilen spermler yeterli değilse gebeliğin sağlıklı olması zor olabiliyor. Canlı doğum oranı düşük oluyor.

Tüp bebek uzmanları kaliteli spermin seçilmesi için sperm yıkama işlemini uygulayabiliyorlar. Bu işlemle sağlıklı spermler seçilebiliyor, döllenmeye uygun olmayanlar eleniyor.

Kaliteli yumurta için ise ; adetin 2.-3. Günü bir takım kan testlerine,hormonlara bakılarak değerlendirme yapılır. Bu değerler over(yumurtalık) rezervleri hakkında önemli ip uçları verebilir.

Yine adetin her döneminde kanda bakılabilen AMH seviyesi de kadınlarda yumurtalık rezervi ve yumurtalıkların hormon ilaçlarına nasıl cevap vereceği hakkında önemli bilgiler verdiğini göstermektedir.

Kliniğimizde dış merkez anlaşmalı tüp bebek takip ve tedavisi yapılmaktadır.