Ragıp Tüzün Mah İvedik Caddesi No: 202 Yenimahalle / ANKARA / TÜRKİYE

Medical Cilt Bakımı

Cildin Yapısı Nasıldır?

Deri, vücudun tüm yüzeyini saran koruyucu özellikli bir organdır. deri bulunduğu bölgeye ve cinsiyete göre farklılık gösterir. Bizim ele alacagımız kısım yüz derimiz yani cildimiz.  deri 3 katmana ayrılır. Epidermis, dermis, hypodermis dir. Kozmotolojide bizi daha çok ilgilendiren üst tabaka yani epidermistir. Derinin nemini ve rengini bu tabaka belirler. Epidermis 15-28 günde bir biz fark etmeden kendini yeniler. Bu durumda cilt parlak ve genç bir görünüm kazanır.

Yaşla birlikte yenilenme zamanı uzar, cilt nemi azalır, kalınlaşır ve kırışır.

Cilt Tipleri Nelerdir?
 

Cilt tipleri kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Cilt tipleri bazı başlıklar altında kategorilendirilir. Bunlar; kuru cilt, yağlı cilt, karma cilt, normal cilt şeklindedir.

 cilt tipine uygun, bakım yolları ve ürünleri de farklılık göstermektedir.

 Kişinin kendine uygun olan cilt temizliğini yapabilmesi için önce cilt tipini belirlemesi ve belirlediği cilt tipine uygun ürünleri kullanması gerekmektedir.

 Cilt temizliği ve bakımı mutlaka önem verilerek yapılması gereken bir uygulamadır.

Kuru cilt: Kuru cilt kendini kolayca belli eden bir yapıya sahiptir. Çünkü pul pul dökülme ya da yer yer soyulmaların gözlemlendiği bir cilttir. Kuru ciltlerde yağ yani sebum oranı azdır. Kuru ciltler nem eksikliğinden dolayı donuk ve solgun görünürler. İnce kırışıklıkların diğer cilt tiplerine göre oluşması daha kolaydır. Bu cilt tipinin iyi nemlendirilmesi gerekmektedir. Çünkü neme en çok ihtiyaç duyan cilt tipidir. E vitamini içeren nemlendiriciler daha faydalı olacaktır.

Yağlı cilt: Yağlı ciltler genelde yağdan dolayı parlak görünen ciltlerdir. Akne, siyah nokta ve sivilce sorununun en çok kendini gösterdiği cilt tipidir. Yağlı ciltlerde gözenekler çok geniştir.

Normal cilt: cilt tipleri arasında en sorunsuz cilt normal cilttir. Kuruluk ve yağlanma gibi problemlerle karşılaşılmayan bir cilt tipidir. Gergin ve sağlıklı ciltlerdir. Fakat yine de temizliğinin aksatılmadan yapılması gerekmektedir.

Karma cilt: karma ciltler hem yağlı, hem de kuru ciltlerin özelliğini barındıran ciltlerdir. Genelde T bölgesi denilen burun ve alın bölgesinin yağlı olduğu, diğer bölgelerin ise normal ya da kuru özellik gösterdiği ciltlerdir. Yüzün bu özellikleri dikkate alınarak temizlenmesi gerekmektedir.

Hassas cilt: Hassas ciltler kolayca tahriş olabilen, kızaran ciltlerdir. Kaşınma ve yanma problemleri ile karşılaşılabilir. Bu ciltlerin bakımı hassas ciltlere özel ürünlerle yapılmalıdır.

Bakım  Nezaman Ve Hangi Aralıklarda Yapılmalı?

Cildimizin canlılığı, parlaklığı ve diriliği en önemli sağlık göstergelerindendir. Dolayısıyla ergenlikten itibaren bay ve bayanların temizlik, bakım ve koruma amaçlı olarak ilk etapta 30 gün aralıklarla 3 kez  yapılmalıdır. Bunun sebebi por  yani gözeneklerin 3 katmandan oluşmasıdır. Bir külahı 3 es parçada düşünelim her bir katmanın dolmasıyla por taşar ve siyah nokta oluşur. Önce bu porun içini derinlemesine temizlemek gerekir her bakımda oksijen sirkülasyonuyla birlikte katmanlar bosaltılır. 3. Bakımın sonunda por temizlenmiş olucaktır. Takip eden aylarda mini bakımlarla sıkıştırma bakımları yapılmalıdır. Derinlemesine enstitü bakımının her mevsim dönüşünde yapıması tavsiye edilir.

 

Bu durumda;

 

  1. Etap: 30 gün aralıklarla 3 derin enstitü bakımı yaptırılmalı.
  2. Etap:  problemleri olan bir citte  3 kürün ardından aylık mini bakımlar.
  3. Her mevsim  dönüşünde derin enstitü bakımları yapılıp mevsim koşullarına hazırlanır.

 

Bakımda Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar 

Cilt bakımı yaparken doğru ürün seçimi çok önemlidir.Bakıma başlamadan önce kapsamlı bir cilt analizi yaptırarak hangi ürün grubunun kullanılması gerektiğine karar vermek gerekir.

 

Böylece yağ, nem ve elastikiyet oranı göz önünde bulundurularak cildin yağlı, kuru, normal olgun ya da hassas olduğuna karar verilebilir. Cilt yaşı her zaman esas yaşımızla doğru orantılı olmayabilir.

 

Cilt Bakımına Ne Kadar Zaman Ayırmak Gerekir Ve Aşamaları Nelerdir

 

Sağlıklı bir cilt bakımı yaklaşık iki saat sürer ve bu süre içinde sıra ile süt ve tonik ile temizleme, peeling, ozon artı buhar, serum ve ampul emilimi yüz masajı,maske,yüksek frekans ve kremleme işlemi uygulanır. Bu uygulamalar ile cilt temizlenir,tıkalı gözenekler açılır, kan dolaşımı hızlandırılır,cilt ölü hücre ve siyah noktalardan arındırılır; nem depo edici ve hücre yenileyici işlemlerle taptaze canlı bir görünüm ortaya çıkar.

Cilt bakımı yaparken yaşa ve cilde göre doğru ürün kullanılması gerekir. Bu yüzden sivilce, akne, leke ve kırışıklık bakımlarında cerrahi müdahale uygulamadan ve kimyasal peeling işlemi yapılmadan,deri altına hiçbir madde enjekte edilmeden son derece başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir. Bakım sonrası uzmanın önerdiği bakım ürünlerinin dogru şekilde kulanımı anlatılmalı .


Cilt Saglığı Ve Bakımı

Yeterli ve dengeli beslenme, sağlıklı sindirim, temiz hava ve spor aktiviteleri yeterli uyku ve yeterli dinlenme su ve cilt tipine uygun temizleyicilerle  yıkanma.

Sadece estetik açıdan değil sağlık açısından da cildimizin temizlik ve bakımına özen göstermek, yaşımız ilerledikçe oluşacak kırışıklık ve deformasyon gibi problemlerin önlenmesi bakımından çok faydalıdır.

 

Aksi takdirde UV ışınları, makyaj, serbest radikaller, sigara, stres, hava değişimleri ve yanlış beslenme cildimizi olumsuz yönde etkiler ve genç yaşta olmamıza rağmen yorgun ve solgun görünmemize neden olur.