Ragıp Tüzün Mah İvedik Caddesi No: 202 Yenimahalle / ANKARA / TÜRKİYE

Lohusalık dönemi beslenme

Bir annenin doğumun hemen sonrasında hem fiziksel hem de ruhsal açıdan ciddi bir değişim ve dönüşüm yaşadığı altı haftalık dönemlohusalık olarak tanımlanıyor. Halk arasında çok uzun yıllardır kullanılan “bebeğin kırkının çıkması” deyimi de aslında bu süreyi kapsıyor.

Doğum sonrası iyi ve doğru bir beslenme hem annenin vücudunun korunmasını, kilo kontrolünün sağlanmasını hem de bebek için daha fazla ve kaliteli süt üretimine yardımcı oluyor. Gebelik sırasında önerilenden fazla kilo alınmışsa her ay 2 kilo kaybetmek normal kabul edilirken, ayda 2 kilodan fazla ağırlık kaybı doğru değil. Bu yüzden hızlı kilo vermeyi vadeden diyet ve ilaç uygulamalarından kaçınılması gerekiyor. Lohusaların ise zayıflama diyeti uygulaması önerilmiyor. Fakat lokum, şerbet gibi tatlı ve unlu, yağlı ve şekerli kalorisi yüksek besinleri aşırı yememeye dikkat edilmeli. Çünkü şekerli gıdalar süt yapmıyor, ama kilo yapıyor.

Emzirme döneminde olduğu gibi lohusa döneminde de  normal kalori ihtiyacınıza ek olarak günde 300-500 kalori daha fazla beslenmek yeterli. Bu ihtiyacı;

1 su bardağı süt,

1 yumurta veya

1 köfte kadar et,

1 ince dilim ekmek ve 1 adet   meyveyle karşılayabilirsiniz.

Tam tahıllar, meyve ve sebzeler tercih edilmeli, tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri içeren somon, zeytinyağı, avokado, yağlı tohumlar emzirme dönemi için ideal yağlar.

Yağsız kırmızı et, balık, tavuk, hindi, yumurta bebeğinizin büyümesi için önem taşır.

Süt, peynir ve yoğurt kalsiyumun en iyi kaynaklarından. 2-3 porsiyon tüketmek yeterli.

Havuç, patates, kavun, domates ve diğer sebzeyle meyveler önemli vitaminler, mineraller içerir. Her emzirme seansında bir bardak su için. Günde 2.5-3 litreye yakın sıvı almaya dikkat edin. Ayrıca bitki çayları, meyve suyu, ayran, komposto gibi sıvılar tüketin. Kompostoya şeker ilave etmeyin, meyvenin kendi şekeri yeterli.

Hamilelikte   aldığınız multivitamin tabletine emzirmenin ilk aylarında da devam edin ancak aldığınız vitamine güvenerek günlük taze sebze ve meyve tüketiminizi azaltmayın.