Ragıp Tüzün Mah İvedik Caddesi No: 202 Yenimahalle / ANKARA / TÜRKİYE

Lohusalık

Lohusalık, doğumdan sonraki 6 haftalık dönemi kapsar. Bu dönemde gebelik ve doğum sırasında oluşan değişikler gebelik önceki duruma döner. Lohusalık döneminde en belirgin hacimsel değişiklik rahimde meydana gelir. Miadındaki gebelikte çocuk ve ekleri hariç rahim yaklaşık 1000 gram iken doğumdan 6 hafta sonra ise 50-100 gramdır. Doğumdan hemen sonra rahim göbek seviyesinde iken doğumdan 2 hafta sonra genellikle rahim kemik yapının (pelvis) içine kadar girer.

Plasenta (çocuğun beslendiği eşi) nin yapıştığı bölge doğumdan hemen sonra rahmin kasılmasıyla yarı yarıya küçülür. Doğum sonrası loşi denilen akıntı plasentanın yapıştığı bu bölgeden kaynaklanır. Önce kırmızı renkli olan bu akıntı daha sonra sırasıyla kahverengi ve beyaz renkte kendini gösterir. Loşi her kadında farklı olmak üzere yaklaşık 6 hafta süreyle devam eder.

Vagina, servisks (rahim ağzı) gebelik öncesi haline tam olarak dönemez. Perine (kadının vajenini çevreleyen kaslar) doğum sonrası bir miktar esnemektedir. Sorunsuz bir doğumdan sonra yaklaşık 6 hafta sonra kas tonusu yeniden sağlanmaktadır. Karın ön duvarındaki kasların eski gücüne kavuşmasında şüphesiz egzersizin önemli rolü vardır.

Aşağıdaki belirtiler olduğunda lütfen doğum yaptıran doktorunuz arayınız

  • Doğumdan sonra loşi dediğimiz akıntının çok kokulu olması
  • Normal adetten daha fazla ve pıhtılı çok fazla kanaması olması
  • Eğer sezaryen olmuşsanız dikiş yerinizden akıntı ve kızarıklık varsa
  • Memenizde ağırılı kızarıklık ve ele gelen kitle varsa
  • Şiddetli kasık ağrısı olması
  • Doğum sonrası şiddetli ağlama nöbetleri, üzüntü ve aşırı içine kapanma gibi durumlar doğum sonrası depresyonu gösterebilir bu nedenle psikolojik destek almanız gerekli olabilir.