Lina Kadın Sağlığı
Ragıp Tüzün Mah İvedik Caddesi No: 202 Yenimahalle / ANKARA / TÜRKİYE

İdrar Kaçırma

İDRAR KAÇIRMANIZA NEDEN OLAN DURUMLAR

İdrar kaçırma, mesanenizin istemsizce idrarınızı tutamamasıdır. İdrarı tutamamanızın tek nedeni mesaneniz değildir. Başka nedenlerde olabilir. Bunlar; Mesane kaslarının idrar tutabilme gücünün azalmış olması, mesane kaslarının çok fazla çalışıyor olması, mesane üstünde etki gösteren sinir sisteminin hasara uğramış olması, mesane düzgün çalıştığı durumda kas iskelet sisteminin hareketleri kısıtlaması sonucunda da idrarınızı kaçırabilirsiniz. İdrar kaçırmak hastalık değil, sağlık sorunu belirtisidir. Gün içinde fazla sıvı tüketimi idrarınızı kaçırmaya neden olduğu gibi sağlık sorunlarınız nedeniyle de idrarınızı tutamayabilirsiniz. Neden olan durumlar; bakteri kaynaklı hastalık geçirmeniz, Amfizem, kistik fibrozis gibi solunum hastalıkları yaşamanız, mesaneyi fazla çalıştıran ilaçları kullanmanız, uzun süreli ve sancılı doğum yapma, birden fazla doğum yapma, anne yaşının ilerlemiş olması, orta yaş ve üzeri olunması, kilolu olmanız, erkeklerde iyi huylu prostat büyümesi, prostat ameliyat geçirme, leğen kemiğinizin kırılmış veya omurganızda sakatlık yaşanacak bir durum olduysa, mesanenizin idrar tutma görevini sağlıklı şekilde yerine getirmemesine neden olan durumlardır.

İDRAR KAÇIRMA TEDAVİSİ

İdrar kaçırma sorununuzu doktora danışıp tedavi olmaktan çekinmeyin. Doktor, muayene sırasında bazı sorular sorabilir, idrara çıkış sıklığının belirlenmesi için mesane günlüğü tutmanızı isteyebilir. Doktorunuzun önerilerini dikkate almalısınız, bu konuya doğru teşhis konması için önem taşımaktadır.

Tedavi sürecinde, günlük hayatınızda değişiklik yapmanız gerekebilir.

• Eğer fazla kilonuz varsa diyet ve egzersiz yapmanız,

• Sıkışmanıza neden sıvı tüketimini azaltmanız,

• Mesane sorunu yaşamanıza neden olan kabızlık durumunda sizi kabızlıktan uzak tutacak, tam ve dengeli beslenmenize yardımcı olacak beslenme tavsiyelerinde bulunma,

• Mesane kaslarınızı güçlendirecek egzersizler, yapma durumunuz olabilir.