Ragıp Tüzün Mah İvedik Caddesi No: 202 Yenimahalle / ANKARA / TÜRKİYE

İdrar Kaçırma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İdrar Kaçırma Nedir?

İdrar kaçırma; genellikle kadınlarda görülen birçok nedene bağlı gelişen bir problemdir. Günlük yaşam aktivitelerini kısıtlayan ve psikolojik sorunlara yol açan idrar kaçırma problemi üç türde incelenmektedir.

Bunlar;

- Acil idrar kaçırma; sinir güçsüzlüğüne bağlıdır.

- Stress inkontinans; idrar kesesinin istemsiz bir şekilde kasılmasına bağlıdır.

- Karışık tip; her iki duruma da bağlıdır.

İdrar Kaçırma Tipleri

İdrar kaçırmanın nedenlerine bağlı olarak birden fazla tipi görülmektedir. Bu bağlamda idrar kaçırma türleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Stres tipi; öksürünce, hapşırınca, gülünce yaşanabilmektedir. Genellikle fazla kilolu doğumlarda, geç anne olma ya da menopoz gibi durumlarda açığa çıkmaktadır.

- Sıkışma tipi; Prostat problemleri mesanede taş olması, kas ve sinir sistemini etkileyen hastalıkların bulunması sonucunda açığa çıkmaktadır. 

- Karışık tip; hem stres tipi hem de sıkışma tipi idrar kaçırma problemlerinin birlikte yaşanmasıdır. 

- Taşma tipi; rahim sarkması ya da erkeklerde prostat büyümesi sonucunda açığa çıkan idrar kaçırma tipidir. 

- Fonksiyonel tip; Demans, Alzheimer ya da romatizmal hastalıklar nedeni ile tuvalete gitmeye engel olacak ya da geç gidilmesine neden olacak hastalıkların bulunması sonucunda açığa çıkmaktadır. 

İdrar Neden Kaçırılır ?

Mesane, idrarı depolayan organdır. Böbrekler tarafından üretilen idrar, idrar kanalları ile mesaneye taşınır. Mesane küre şeklinde ve kas yapısında bir organdır. Böbreklerden gelen idrar yavaş yavaş mesaneye dolmaya başlar. Bu işlem sırasında beyine sinyal gider ve beyin mesanenin kasılmasını engelleyecek ve idrar tutmayı sağlayacak olan sinyali gönderir. Mesanede biriken idrar kişiyi zorlayacak konuma geldiğinde beyin tuvalete gitmek için kişiyi uyarır.

İdrar Kaçırma Nasıl Teşhis Edilir?

İdrar kaçırma problemlerinin teşhis edilmesi için birtakım testler uygulanmaktadır. Hatanın total sağlık muayenesi gerçekleştirildikten sonra günlük idrar takip çizelgesinin değerlendirilmesi, idrar miktarının belirlendiği ped testi ve mesanenin çalışma disiplinini inceleme amacı ile uygulanan ürodinami testi ile teşhis edilen idrar kaçırma probleminin tedavisi farklı yöntemler ile uygulanabilmektedir.

İdrar Kaçırma Nedenleri

• Zor doğumlar, iri bebek doğumları,

• Fazla kilolu olmak, obezite,

• Menopozla ilişkili hormonsal değişiklikler,

• İlerleyen yaş,

• Kalıtımsal sebepler,

• Kabızlık,

• İdrar enfeksiyonları (kadınlarda sistit, mesane iltihabı),

• Vajina enfeksiyonlar,

• İdrar taşları ve tümörleri

• Yüksek doz B ve D vitamini almak

• Adale gevşeten, tansiyon düşürücü, idrar söktürücü, sakinleştirici, depresyona karşı alınan ilaçlar, alerji ilaçları da idrar kaçırmaya sebep olabilir.

• Sinirsel hastalıklar ,

• Vajina arasında oluşacak birleşmeler

• Kontrolsüz şeker hastalığı

• Alkolizm, sigara

• Beyin fonksiyonlarında yavaşlamaya neden olan hastalıklar (demans, alzheimer, damarsal hastalıklar vb)

Mesane zaman içerisinde meydana gelen değişimler, yaşlanma, doğumlar sonrası kadınlarda idrar kaçırma sorunları başlayabilir. İdrar kaçırma kişinin sosyal hayatını olumsuz yönde etkileyen ve doktora bile paylaşılması zor bir durumdur.

İdrar Kaçırmanıza Neden Olan Durumlar

İdrar kaçırma, mesanenizin istemsizce idrarınızı tutamamasıdır. İdrarı tutamamanızın tek nedeni mesaneniz değildir. Başka nedenlerde olabilir. Bunlar; Mesane kaslarının idrar tutabilme gücünün azalmış olması, mesane kaslarının çok fazla çalışıyor olması, mesane üstünde etki gösteren sinir sisteminin hasara uğramış olması, mesane düzgün çalıştığı durumda kas iskelet sisteminin hareketleri kısıtlaması sonucunda da idrarınızı kaçırabilirsiniz.

İdrar kaçırmak hastalık değil, sağlık sorunu belirtisidir. Gün içinde fazla sıvı tüketimi idrarınızı kaçırmaya neden olduğu gibi sağlık sorunlarınız nedeniyle de idrarınızı tutamayabilirsiniz. Neden olan durumlar; bakteri kaynaklı hastalık geçirmeniz, Amfizem, kistik fibrozis gibi solunum hastalıkları yaşamanız, mesaneyi fazla çalıştıran ilaçları kullanmanız, uzun süreli ve sancılı doğum yapma, birden fazla doğum yapma, anne yaşının ilerlemiş olması, orta yaş ve üzeri olunması, kilolu olmanız, erkeklerde iyi huylu prostat büyümesi, prostat ameliyat geçirme, leğen kemiğinizin kırılmış veya omurganızda sakatlık yaşanacak bir durum olduysa, mesanenizin idrar tutma görevini sağlıklı şekilde yerine getirmemesine neden olan durumlardır.

İdrar Kaçırma Tedavi̇si̇

İdrar kaçırma sorununuzu doktora danışıp tedavi olmaktan çekinmeyin. Doktor, muayene sırasında bazı sorular sorabilir, idrara çıkış sıklığının belirlenmesi için mesane günlüğü tutmanızı isteyebilir. Doktorunuzun önerilerini dikkate almalısınız, bu konuya doğru teşhis konması için önem taşımaktadır.

Tedavi sürecinde, günlük hayatınızda değişiklik yapmanız gerekebilir.

• Eğer fazla kilonuz varsa diyet ve egzersiz yapmanız,

• Sıkışmanıza neden sıvı tüketimini azaltmanız,

• Mesane sorunu yaşamanıza neden olan kabızlık durumunda sizi kabızlıktan uzak tutacak, tam ve dengeli beslenmenize yardımcı olacak beslenme tavsiyelerinde bulunma,

• Mesane kaslarınızı güçlendirecek egzersizler, yapma durumunuz olabilir.

İdrar Kaçırma Tedavisi Fiyatları

İdrar kaçırma tedavisi ayrıntılı bir fizik muayene sonucunda problemin kaynağının saptanması ile birlikte başlanmaktadır. Bu süreçte gerekli tedavi yöntemlerine karar verilerek en konforlu ve nitelikli tedavi yöntemine karar verilmektedir. İdrar kaçırma tedavisi fiyatları da uygulanacak yönteme bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. 

Erkeklerde İdrar Kaçırma Tedavisi

Erkeklerde idrar kaçırma tedavisi öncesinde idrar kaçırma problemine neden olan kaynağın espit edilmesi ve öncelikle nedenlerinin tedavi edilmesi için planlama gerçekleştirilmektedir. Genellikle protat büyümesi sonucunda idrar kaçırma problemi yaşayan erkeklere birtakım egzersizler önerilmektedir. Aynı zamanda prostat ameliyatı gerçekleştirilen hastaların büyük bir bölümünde de idrar kaçırma problemi ortadan kalkmaktadır.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Tedavisi

Kadınlarda idrar kaçırma probleminin tedavisine başlanmadan önce fizik muayene yapılmakta ve problemin nedeni teşhis edilmektedir. Genellikle ileri yaşlardaki kadınların yaşadığı idrar kaçırma problemine neden olan fiziksel faktörler gerek ilaçla ve egzersiz ile gerekse de cerrahi yöntemler ile tedavi edilebilmektedir. 

İdrar Kaçırma Ameliyatı

İdrar kaçırma ameliyatı daha önce de belirtildiği gibi probleme neden olan faktörlerin ortadan kaldırılmasına yönelik uygulamalardır. Erkeklerde ve kadınlarda farklı şekillerde uygulanabilen idrar kaçırma ameliyatı genellikle; rahim sarkmasında, vajina genişlemesinde ya da prostat büyümesi gibi problemlerde uygulanmaktadır. 

İdrar Kaçırmada Cerrahi Tedavi Seçenekleri

İdrar kaçırma probleminde uygulanan tedavi seçenekleri cerrahi ve cerrahi dışı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İdrar kaçırma tipine göre farklılık gösteren tedavi seçenekleri aynı zamanda lazer ile tedavi yöntemini de içermektedir. Tedaviden sonra iyileşme sürecinde ve sonrasında egzersiz uygulamaları ile mutlaka destelenmelidir.