Ragıp Tüzün Mah İvedik Caddesi No: 202 Yenimahalle / ANKARA / TÜRKİYE

Cinsel Rahatsızlıklar ve Tedavi Yöntemi

Cinsellikle ilgili işlevlerin bozulması söz konusu olduğunda cinsel istek, performans ya da işleyişle ilgili sorunlar ortaya çıktığında bunlara cinsel işlev bozukluğu adı verilir. Cinsel işlev bozukluklarının tedavisinde kullanılan tekniklerin tümüne de cinsel terapi denir. Cinsel terapi, cinsel sorunlar konusunda eğitim almış deneyimli psikiyatrist ve psikologlar tarafından, jinekoloji uzmanlarıyla beraber cinsel sorunları olan birey ya da çiftlere uygulanan bir tür davranış tedavisidir.

Cinsel işlev bozukluklarına örnek vermek gerekirse ; vajinusmus, cinsel isteksizlik, erken boşalma, ağrılı cinsel ilişki, cinsel doyumsuzluk, cinsel ilişkiye girememe gibi sorunlarla söz edebiliriz.

Vajinusmus; kadının elinde olmayarak tamamen kendi iradesi dışında cinsel ilişki anında eşini itmesi, bacaklarını kapatması, kasılması ve sonunda da cinsel ilişkiyi tam olarak gerçekleştirememesidir.

Cinsel isteksizlik; Azalmış cinsel istek, yeterli cinsel uyarı olmasına rağmen cinsel fantezilerin ve cinsel etkinlikte bulunma isteğinin az olması veya hiç olmaması, cinsel arzu duyulmaması durumudur.

Cinsel istek;  Kişinin karşı cinsle ilişkiye girme arzusudur. Olası çekici cinsel partnere yönelik dikkatin olması, yazılı veya görsel erotik materyallere karşı ilgi, cinsel içerikli rüyalar veya fanteziler kurma, cinsel etkinlikle ilgili arzuların farkında olunmasıdır.

Erken Boşalma; Boşalmanın erken sayılabilmesi için bilim dünyasının baz aldığı bulgu, her iki eşin de tatmin olamadan, boşalmanın arzu edilmeyen bir sürede, erken ve denetimsiz bir şekilde gerçekleşmesidir. 

Ağrılı cinsel ilişki; Vajinismus olmadığı halde cinsel ilişki sırasında meydana gelen genital ağrı olarak tanımlanır. Kadınların hayatları boyunca %70ini etkiler ve jinekologların en sık karşılaştıkları cinsel fonksiyon bozukluklarından biridir.

Cinsel doyumsuzluk; Önemli sağlık problemlerinden biride cinsel doyumsuzluktur.Sürekli seks yapmak istiyorum, aklımdan seksi çıkaramıyorum, saatlerce seks yapsam da doyamıyorum gibi söylemler yapan kişilerde” Hipersexüalite” yani cinsel doyumsuzluk var demektir. Bu şekilde cinsel doyumsuzluk yaşayan kişiler erkekler de “satiriasis”, kadınlarda da “nemfomani” olarak adlandırılır.

İnsan davranışı ve cinselliği bedensel, psikolojik, sosyal koşullardan etkilenir. Cinsellik sadece cinsel organlarla sınırlı değildir. Cinsellikle ilgili duygular, düşünceler ve yerleşmiş inançlar vardır. Yerleşmiş inançların çoğu zaman hatalı olabildiği bilinmektedir. Cinsel sorunların ve bozuklukların ortaya çıkışında kişinin bedensel ve psikolojik özellikleri ya da ikili ilişkilerin etkileşimleri etkili olabilir. Doğal olarak cinsel sorunların tedavisi de, oluşumunda rol oynayan etkenlere göre değişebilir.

Cinsel Tedavi ve Terapi’nin Amaçları;

  • Cinsellikle ilgili bozulan psikolojik dengeleri sağlamak,
  • Kişi veya çiftlere cinsel eğitimler vermek,
  • Çiftlerin veya bireylerin kendilerini ve birbirlerini tanımalarını sağlamak,
  • Çiftler arasındaki ilişkileri iyileştirip olgunlaştırmaktır,
  • Cinsel çatışmaları ve bu çatışmalardan doğan kaygı ve gerginlikleri azaltmaktır.

Kliniğimizde Jinekoloji uzmanı ve psikolog eşliğinde cinsel tanı ve tedavileri yapılmaktadır.

instagram web viewer