Ragıp Tüzün Mah İvedik Caddesi No: 202 Yenimahalle / ANKARA / TÜRKİYE

Bebek bakımı

Bebeği tutarken başını arkadan desteklemek önemli. Bebek başını tam tutmadığı için geriye atabilir, bu da zarar verici olabilir. Bir kolunuzla bebeğin sırtını desteklerken diğer elinizle başını arkadan korumalısınız. Bebeği yattığı yerden kaldırırken de bir elinizle bebeğin ayak bileklerinden yumuşakça kavrayarak bebeğin bacaklarını yukarı kaldırırken diğer kolunuzu eliniz açık ve avuç içi başının alt bölümünü ve ensesini kavrayacak biçimde sırtına yerleştirin. Böylece bebeğin desteksiz olan sırt ve baş bölgesini kavramış olursunuz.

Yeni doğan bebek, 24 saatte 8-12 kez yani 2-3 saatte bir anne sütü almalıdır. Bu sıklık anne sütünün yeni gelmeye başladığı ilk günlerde, saat başı şeklinde ya da bebek her istediğinde olabilir. Her emzirme sonrası bebeği omzunun üzerine veya kucağa yatırıp sırtına hafif vuruşlar yaparak gazının çıkarılması gerekir, eğer emzirme sonrası bebek ağızdan gaz çıkartmazsa yan yatırma pozisyonu tercih edilmelidir. 

Bebek bakımında çözümü en zor konudur uyku. Her bebeğin uykusunun birbirinden farklı olacağını bilmek gerekir. Tabii bebekler uzun uyurlar. Ama uzun uyuyor diye de bırakmamak, 2-3 saatte bir uyandırıp emzirmek lazım.

Yeni doğan bebek, günde 6-8 kez bezini ıslatabilir. Bazı bebekler günde bir, bazıları da her emzirme sonrası kaka yapabilir. Yeni doğan bebeklerin bez bölgeleri uzun süre ıslak kaldığında tahriş olur. Bu nedenle bebeğin, bezinin 3-4 saatte bir değiştirilmesi gerekir.

Yeni doğan bebeğin derisi çok hassastır ve derinin temiz tutulması önemlidir. Kaynamış ılımış suyla ıslatılmış pamuk, pamuklu tülbent veya yumuşak gazlı bez kullanılarak cilt silinebilir ve iyice kurulanır. Bebeğin iç çamaşırlarının her gün değiştirilmesi gerekir. Çok sıcak ortamda kalan veya çok kalın giydirilen bebekler isilik olurlar.

Yeni doğan bebeğin kıyafetlerinin teri emen, cildin havalanmasını sağlayan, tüylü olmayan, pamuklu kumaşlar olmasına dikkat edilmeli. Yumuşak, az dikişli ve mümkün olduğu kadar üzerinde metal veya sert parçalar barındırmamasına özen gösterilmeli. İlk aylarda iç giyim için tulumlar tercih edilebilir. İlk aylarda şapka eldiven ve çorap mutlaka giydirilmelidir.

Yeni doğan bebeğin derisi vermiks denilen beyaz renkli, mumsu, koruyucu, kaygan bir madde ile kaplıdır ve bunun doğar doğmaz, hemen temizlenmesi gerek yoktur. Bebeği yıkamak için göbeğin düşmesi beklenebilir. Bu süre içinde bebeğin yüzü ve vücudu silinerek temizlenir, çamaşırları sık değiştirilir.

Bebeğin göbeği düştükten sonra uygun koşullar varsa bebek her gün, yoksa gün aşırı yıkanabilir. Bebeğinizi beslemeden önce ya da besledikten 1-1,5 saat sonra yıkamak en uygunudur. Bebeği yıkarken yanınızda bir yardımcı olmalıdır. İlk 1-2 haftada yıkama için kullanılacak su önceden kaynatılmış ve ısıtılmış olmalıdır.

Bebeğin gözünde akıntı ve ya çapaklanma varsa steril gazlı bezi kaynamış ılık suda ıslatıp gözü içten dışa doğru tek bir hareketle fazla bastırmadan silinebilir ve günde beşer onar kez olmak üzere göz pınarı denilen burun köküne yakın çıkıntılı kısma hafif dokunuşlarla masaj yapılabilir. Gözde kızarıklık yoğun çapaklanma ve şişlik varsa doktora başvurmak gerekebilir.

Tırnak kesmenin hiçbir sakıncası yoktur. Deriyi zedelememek için tırnağı keserken dikkatli olmak lazım. Çünkü bir kere bile olsa, bebek çok rahatsız olur. Mümkünse banyodan sonra kesin çünkü tırnak yumuşamış oluyor.

Merak ettiğiniz her şey hakkında doğumdan önce kliniğimizde ki gebelik okulu eğitimleriyle aklınızdaki soruları cevaplandırıyoruz. Doğumdan sonrada birebir bebek bakımıyla ilgili her şey anlatılıyor.