Lina Kadın Sağlığı
Ragıp Tüzün Mah İvedik Caddesi No: 202 Yenimahalle / ANKARA / TÜRKİYE

Aşılama Yöntemi

Aşılama yöntemi kolay bir yöntem olup uzun süre gebe kalamayan kadınlara uygulanmaktadır. Normal yolları deneyerek, korunmadan 1 sene ilişki yaşadıktan sonra gebe kalınamama durumunda gerekli testler yapılarak çifte aşılama yöntemine geçilir.

Testler sonucunda bir tüpün kapalı olduğu, yumurtlamanın olmadığı ya da sperm sayısının düşük olduğu durumlarda tedaviye başlanılabilir. Sperm sayısının düşük olduğu durumlar 5 milyon ve üstü durumlardır. Eğer sperm sayısı 5 milyonun altında ise tüp bebek tedavisine yönelmek daha doğru olur. Kadınlarda da aynı şekilde evlilik süresi uzadıysa, kadının yaşı 35-36’ları geçtiyse yine tüp bebek tedavisine yönlendirilebilir eşler.

Aşılama tedavisinin aşamaları;

  • Yumurtalıkların uyarılması

  • Sperm toplanması

  • Aşılama işlemi

Bu işlemler öncesinde yumurta ve spermler kaliteli ve sağlıklı olması için bir takım ilaçlarla veya alternatif tıp yöntemiyle desteklenmektedir. Aşılama, yumurtalıkların uyarıldıktan sonra spermlerin rahim içerisine konulması ve uyarılmış olan yumurtalıktan atılan yumurtalar ile spermlerin birbirlerini bulmalarını kolaylaştırma yöntemidir.