Lina Kadın Sağlığı
Ragıp Tüzün Mah İvedik Caddesi No: 202 Yenimahalle / ANKARA / TÜRKİYE

Aşılama tedavileri

Aşılama tedavisine başlanmadan önce çiftlerin normal yollardan gebe kalınması için her yolu denemeleri gerekmektedir. Çiftler korunmasız ve düzenli olarak 1 sene boyunca ilişki yaşadıktan sonra istedikleri çocuğa sahip olamazlar ise yapılan testler sonucu aşılama yöntemine geçilir.

Aşılama, erkeğin sperm hücrelerinin alınarak kadının rahminin içine bırakılmasıdır. Aşılama işlemi esnasında, erkekten alınan spermler gelişmiş enjektör iğneler yardımı ile rahim içine bırakılır. Bu işlem sonucunda yüksek ihtimalle döllenme sağlanır.

Aşılama Sıklıkla :

Rahim ağzının anatomik problemler

Sperme karşı antikor varlığı

Düşük sperm sayı veya hareketlilik oranı (Erkek faktörü)
Açıklanamayan İnfertilite 
Servikal mukus problemleri
Kadında yumurtlamanın olmaması veya yetersiz olması 
Cinsel işlev bozukluklarında tercih edilen bir yöntemdir.

Aşılama İçin Gerekli Tetkikler 
Erkek için

Sistemik ve lokal fizik muayene 
Serolojik testler 
MAR testi 
Hormon profili
Semen analizi
Sperm sayısı ve hareketliliği 
Detaylı morfolojik değerlendirme 
Yıkama sonrası sperm değerleri 
 

Kadın için

Sistemik ve lokal fizik muayene 

FSH, LH (Adetin 2 ila 4. günü arasında) 
Prolaktin 
TSH 
Tubal geçişin saptanması (HSG, laparaskopi) 
Hormon profili 
Progesteron (Adetin 21. günü)

Aşılama Yöntemi

Aşılama yöntemi kolay bir yöntem olup uzun süre gebe kalamayan kadınlara uygulanmaktadır. Normal yolları deneyerek, korunmadan 1 sene ilişki yaşadıktan sonra gebe kalınamama durumunda gerekli testler yapılarak çifte aşılama yöntemine geçilir.

Testler sonucunda bir tüpün kapalı olduğu, yumurtlamanın olmadığı ya da sperm sayısının düşük olduğu durumlarda tedaviye başlanılabilir. Sperm sayısının düşük olduğu durumlar 5 milyon ve üstü durumlardır. Eğer sperm sayısı 5 milyonun altında ise tüp bebek tedavisine yönelmek daha doğru olur. Kadınlarda da aynı şekilde evlilik süresi uzadıysa, kadının yaşı 35-36’ları geçtiyse yine tüp bebek tedavisine yönlendirilebilir eşler.

Aşılama tedavisinin aşamaları;

  • Yumurtalıkların uyarılması

  • Sperm toplanması

  • Aşılama işlemi

Bu işlemler öncesinde yumurta ve spermler kaliteli ve sağlıklı olması için bir takım ilaçlarla veya alternatif tıp yöntemiyle desteklenmektedir. Aşılama, yumurtalıkların uyarıldıktan sonra spermlerin rahim içerisine konulması ve uyarılmış olan yumurtalıktan atılan yumurtalar ile spermlerin birbirlerini bulmalarını kolaylaştırma yöntemidir.