Ragıp Tüzün Mah İvedik Caddesi No: 202 Yenimahalle / ANKARA / TÜRKİYE

Anormal kıllanma(hirsutizm) tedavisi

Tüylenme (hirsutizm) kadınlarda aşırı miktarda erkeksi siyah kılların olmaması gereken yerlerde (bıyık, çene, göğüs, karın) büyümesidir. Üreme çağındaki kadınların ortalama %8’inde görülebilir. Aşırı tüylenme genellikle testosteron gibi erkeklik hormonlarının fazla üretimi nedeniyle olur. 

Androjenlerin yüksek olduğu durumlar;

Genetik

Polikistik over hastalığı

Menonopoz sonrası dönem

İlaç yan etkileri

Bazı yumurtalık kistleri

Böbreküstü Bezi Bozuklukları

Tiroid hormonlarının az çalışması

Süt hormonunun artması

Steroid yapılı ilaç kullanımı

Aşırı kilolu olmak

Aşırı tüylenme, kıllanma tanısı, doktor tarafından hastanın öyküsü ve fizik muayene ile konur. En sık görülen sebepler polikistik over ve idiyopatik hirsutizm(ailevi tüylenme) gibi durumlarda hirsutizm ergenlik döneminde başlar ve birkaç yıl içinde uzun sürede ilerler. Düzensiz adet dönemleri ile birlikte hirsutizm, aşırı tüylenme genellikle polikistik overde görülür. Birden başlayıp hızlı ilerleyen  hirsutizm olan bir kadında adet düzensizliği de varsa ayrıca androjen salgılayan tümörler düşünülmelidir. Erkeklik etkili ilaç alımı da araştırılmalıdır. Cushing ve hipotiroidi hastalığı da göz önünde bulundurulmalıdır.

Aşırı kıllanmanın nedenini belirlemek için şu testler yapılabilir: Önce tam bir muayene ve şikayetin belirlenmesi,

Androjen hormonlarının ölçümü,

Süt hormonunun ölçümü,

Böbrek üstü bezinin hormonlarının ölçümü,

Genital bölgenin ultrasonografik değerlendirilmesi,

Gerek olursa böbrek üstünün radyolojik incelemesi,

Gerek olursa MR  ile hipofiz bezi incelemesi

Aşırı tüylenmenin tedavisi, sebebinin ne olduğuna göre değişir. Örneğin tümörse bunun çıkartılması, tiroit hormonlarında bozukluk varsa bunun tedavi edilmesi gerekir. Hormonlar fazla çalışıyorsa bunların etkilerini azaltacak ilaçlar kullanılmalıdır. Polikistik Over Sendromunda şişman hastalarda kilo kaybı çok olumlu etki yapar. Tüylenmenin tedavisinde ilaç kullanılabilir gerektiğinde ameliyat yapılabilir veya lokal yöntemler kullanılabilir. Sebebin ne olduğuna bağlı olarak tedavi çeşitlilik gösterir.

Tedavi sonrası lazer epilasyonda kalan tüylerden kurtulmak mümkündür.