Ana Sayfa | Sorular | Tahmini Doğum Tarihi Hesaplama | Yumurtlama Günü Hesaplama | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama | İletişim  

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
Doktoru Merkezimizde
Hizmete başlamıştır.

     Hakkımızda
Dr. Mine Sıdıka KERMALLI
Dr.Güzin BAŞCI
Dr.Günnur ALTUN
Dr.Ümmügülsüm SOYTÜRK KOÇ
Dr.Nuray ÖZKAYA
Ticari Bilgiler
Nöbetçi Eczaneler

     Bilgiler
HPV Enfeksiyonu, Rahim Ağzı Kanseri ve Aşısı
Vajinusmus Tedavisinde Merkezimizin Başarısı Nedir?
İnfertilite (Çocuk İstemi) Tedavisine Karar vermek İçin Ne Kadar Beklemeliyiz?
Kimlere Tüp Bebek Uygulanır?
Tüp Bebek Nedir?
Ergenlik Çağı Jinekolojik Problemleri
Gebelik Takibi
Neden Adet Görüyoruz ?
Sezeryan Olacak Hastaların Dikkatine
Gebelik ve Sigara
Myom Nedir?
İnfertilite Nedir?
Vajinit ve Vajinal Akıntı Nedenleri
Rahim Ağzı Kanseri Önleme
Lohusalık
Anne Hakları Bildirgesi
Normal Doğum
Sezeryan Ameliyatı
Ağrısız Doğum
İlaç Kullanımı
Menepoz
DİKKAT !!!

     Duyurular
ÇOCUK DOKTORU
ÇOCUK DOKTORU DR.NURAY ÖZKAYA MERKEZİMİZDE HİZMETE BAŞLAMIŞTIR.

RANDEVU ALIMI İÇİN SAATLER
RANDEVULARINIZ İÇİN MERKEZİMİZİN AÇIK OLDUĞU 08:30 İLE 19:00 SAATLERİ ARASINDA ARAYARAK RANDEVU ALABİLİRSİNİZ.

Vajınusmus
VAJİNİSMUS TEDAVİSİNDE İDDALIYIZ! Kliniğimizde vajinusmus tedavisin de ki başarımızla gurur duymaktayız. Bu sorununuzun çözümünde uzman kadromuzla sizlerin her zaman hizmetindeyiz


     Haftanın Sözü
J.Willard Marriot
" İyi ağaç kolay yetişmez; rüzgar ne denli güçlü eserse, ağaç da o denli sağlam olur. "


     Anket
Cinsel Olarak Aktif Olan Bir Bayan Ne Kadar Zamanda Bir Kadın Doğum Uzmanına Başvurmalıdır?
Yılda Bir Düzenli Olarak Gitmeli

Şikayeti Olunca Gitmeli

Özellikle 40 Yaşından Sonra Yılda Bir Gitmeli


 

718 kişi oy kullandı

     İstatistik
İstatistik Tekil Çoğul
Bu Gün: 211 224
Toplam: 520.873 1.195.930
Ip No: 54.83.224.203

     Üye Girişi
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Üye Olacağım | Unuttum

 » Sezeryan Olacak Hastaların Dikkatine

 

Sezeryan normal doğum yapması anne ve/veya bebek için tehlikeli olabilecek hastaların doğumunun karnından açılan bir kesi yolu ile yapılmasıdır. Bu makalenin amacı hastanın sezeryan ameliyatında nelerle karşılaşacağından haberdar olmasını sağlamaktır.

Eğer ameliyat daha önceden planlanmış ise hasta ameliyattan bir gece önce aç kalır mümkünse oruç gibi hiç yemeden ve herhangi bir sıvı almadan hastahaneye yatmalıdır. Bu tedbir hasta genel anestezi alırsa mide içeriğinin akciğerlere geçmemesi içindir. Spinal veya epidural anestezi alacak hastalarında aç gelmesi gereklidir çünkü bazen bu anestezilerde tutmamakta ve genel anesteziye geçmek gerekli olabilmektedir.


Hasta geldiğinde genel olarak perine temizliği yapılmaktadır. Eğer hastamız bundan çekinirse kendisine birkaç gün öncesinden ameliyat olacağı kesi bölgesinin temizliğini yapmasını önermekteyiz. Operasyon olacağı yere ve ameliyatı yapan doktora göre değişmek üzere ameliyat öncesi her hastaya yapılması gereken bazı rutin tahliller var ve biz bunu bazen ameliyat sabahı bazen birkaç gün öncesi yapmaktayız.


Hastaya ameliyat öncesi bağırsakları boşalsın diye makaddan lavman denilen sıvı sıkılır bu hastanın ameliyat sonrası rahatı açısından önemlidir (Bazı doktorlarımız buna gerek duymamaktadır.).Daha sonra da sonda denilen lastik boruyu idrar yoluna (uretra) takıyoruz ( bazı doktor arkadaşlarımız ilk gebeliklerde buna gerek görmemektedir biz de hastanın durumuna ameliyat yaptığımız yere göre değişmek üzere ilk gebeliklerde ameliyat öncesi sonda takmak yerine ameliyata giderken hastanın idrarını yapmasını sağlayarak sonda takmayabiliyoruz.).


Hasta ameliyat salonuna girdiğinde masa etrafında tahmin ettiğinden daha fazla kişiyi görmekte ve bazen korkmaktadır. Bu kişiler anestezi uzmanı,anestezi teknisyeni,asistan (yardımcı) doktor, 2 hemşire ve teknisyendir. Bu asgari gerekli kişilerdir bu kişilerin olması sizin sağlığınız için gereklidir. Anestezi doktoru ve hastanın daha önce birlikte karar verdiği anestezi şekli uygulanır. Eğer hasta genel anestezi (tamamen uyumak) istemişse çocuk anestezik maddelerden etkilenmesin diye biz önce hastayı hazırlayıp karnını antiseptik maddelerle sildikten sonra hastayı uyutmaktayız. Eğer spinal anestezi yapılacaksa hasta oturtulup belinden önce uyuşturucu lokal anestezi yapıldıktan sonra anestezik madde uygulanmakta hasta ağrı hissetmemektedir. Daha sonra hasta sırt üstü yatırılıp ameliyata hazırlanmaktadır.


Ameliyattta önce cilt daha sonra sırasıyla ciltaltı.fascia dediğimiz karın ön tabakası, karın kasları,periton dediğimiz karın zarı kesildikten sonra karın boşluğuna ulaşılır. Uterus dediğimiz rahim kesilerek çocuğun amnion zarına ulaşılır amnion zarı boşaltılır. Daha sonra çocuk baş ile geliyorsa cerrah çocuğun başını eliyle tutarak başa yol gösterir. Asistan ise karın duvarında rahmi hissederek çocuğun poposundan çocuğu iter. Eğer çocuk poposuyla geliyorsa cerrah çocuğu poposundan kavrayak kendi çıkarır.


Çocuk çıktıktan sonra plasenta denilen çocuğun eşi elle çıkartılır. Daha sonra bütün bu kesilen yerler anatomik yapısına uyularak dikilir. Bu sırada kanayan yerler tutulur,bağlanır. Cildi kliniğimizdeki doktorlar genel olarak halk arasında estetik dikiş denilen subkutikiler şeklinde kapatır. Cildin üzeri kapatıldıktan sonra hasta ameliyathaneden çıkartılarak odasına alınır.

AMELİYAT SONRASI BAKIM


POST OP 0.GÜN: Ameliyatın olduğu gün sıfırıncı gündür. Hasta genel olarak 6 saat ağızdan bir şey almaz 6 saat sonra sıvı gıdalar almaya başlar. 6 saat sonra hasta yataktan kaldırılarak yürütülür. Sonda duruma göre bazen 6 saat bazende 24 saat sonra çıkartılır. Hasta yatağına alınır alınmaz bebeğini emzirir.


POSTOP 1. GÜN: Hastanın dikiş yerinin pansumanı yapılır. Pansumandan sonra bazen dikiş yeri açık bırakılır bazen kapatılabilir bu doktoruna göre değişir. Eğer hasta gazını çıkartırsa taburcu edilebilir. Genel de özel hastahanelerde yapılan ameliyatlarda hasta yattığı gün sayısına göre ücret ödediğinden dolayı bu günde hasta taburcu edilebilir.


POSTOP 2.GÜN:Hasta bu güne kadar gazını çıkartmamışsa hasta gazını çıkartınca taburcu edilir.1 hafta sonra kontrole çağrılır. Bebeğin diğer metinlerde anlatılan tarama testleri yapılır 
 
         « Diğer Konular


Özel Ankara Lina Kadın Hastalıkları ve Doğum Merkezi | Ragıp Tüzün Mah İvedik Caddesi No:202 Yenimahalle/ ANKARA / TÜRKİYE
0312 344 54 62 | 0312 344 44 12  | 0312 315 54 62 | bilgi@linakadinsagligi.com
Webiys Web İçerik Yönetim Sistemi