Ragıp Tüzün Mah İvedik Caddesi No: 202 Yenimahalle / ANKARA / TÜRKİYE

Vajinismus Nedir?

Vajinismus, kadınların cinsel birleşme anında istemsiz, farkında olmadan vagina, bacak bazen tüm vücut kaslarını kasmaları sonucunda erkeğin cinsel organı penisin vagen içinde hiç girememesi veya son derece ağrılı ve zor bir şekilde girmesiyle karakterize bir cinsel sorundur. Vajinismus sorununun temelinde sosyo kültürel baskılar,yanlış dini inançlar, bazı korkular bulunmaktadır. Nadiren organik sebeplerle de vajinismus gelişebilir. Vajinismusta kasılmalar istemsizdir, yani kadın farkında olmadan vagen ve bacak kaslarını kasar. Eşler arasında bir sevgi, saygı problemi çoğu zaman yoktur.  Eşler birlikte olmaktan haz duymalarına rağmen, ilişki öncesi güzel bir ön sevişme yaşamalarına rağmen birleşme anı geldiğinde bilinç altındaki bazı korku ve yanlış inanç mekanizmaları devreye girerek istemsiz kasılmalar olur.

Genellikle ağrı duyma korkusu vardır. Bazen hasta yanlış bir şekilde vageninin dar olduğuna ve penisin girmesinin mümkün olmadığına inanır. Vajinismus genellikle korumacı bir aile yapısında yetiştirilmiş titiz, mükemmeliyetçi bayanlarda görülür. Yine bekaret kavramının çok önemli olduğu toplumlarda daha sıktır.

Vajinismusun Nedenleri Nelerdir?

Geleneksel yapıda olan ve inanç sistemlerinin baskısının yoğun olarak yaşandığı toplumlarda cinselliğin konuşulması tabu olarak kabul edilmektedir. Ayıp ve günah kavramları ile özellikle kadınların cinsellik konusundaki yaşadıkları toplumsal baskılar psikolojik olarak birtakım problemler açığa çıkarmaktadır. Vajinismus da psikolojik temelli bir cinsel fonksiyon bozukluğudur. Bununla birlikte bazı ailelerin kız çocuklarını yaşamın gerçeklerinden uzak bir şekilde yetiştirmesi de çocukların yetişkinlik döneminde cinselliği kirli ve tiksinilecek bir şey olarak algılamasına neden olabilmektedir. Bu nedenle de vajinismus problemi açığa çıkabilmektedir. Aynı zamanda taciz ve tecavüz gibi hem fiziksel hem de psikolojik ciddi hasarlar bırakan olayların da vajinismus problemine neden olduğu bilinmektedir. 

Vajinismus Egzersiz Çeşitleri

Vajinismus tedavisi ayrıntılı bir jinekolojik muayene sonrasında çiftlerin ya da kadınların uygulayacakları birtakım egzersizler ile gerçekleştirilmektedir. Vajinismus egzersizleri; nefes egzersizleri, ayna egzersizi, dokunma ve masaj egzersizleri ile birlikte Kegel egzersizleri ve parmak egzersizlerinden oluşmaktadır. Düzenli bir şekilde egzersizleri uygulayan kadınlar çok kısa bir süre sonra bu problemi atlatacaklardır. 

Vajinismus Hastalığı Nedir?

Vajinismus hastalığı kısaca kadınların yaşadığı cinsel ilişkiye girememe problemi olarak tanımlanmaktadır. Kadınlar cinsel birleşme sırasında istemsiz olarak kasılarak birleşmeye izin vermemektedir ya da cinsel birleşme aşırı ağrılı bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Psikolojinin belirleyici olduğu bu problemin tedavisinde eşlerin de sorumluluk alması gerekmektedir. Özellikle kadınları psikolojik olarak rahatlatma, iletişimi güçlendirme ve güven duygusu aşılama gibi rolleri bulunmaktadır. 

Vajinismus Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Vajinismus tedavisinde ilk ve en önemli basamak çiftlerin bu sorunun bir çözümü olduğunu kabullenmeleri ve profesyonel bir yardım almak için kliniğimize başvurmalarıdır. Çiftlerimiz bu sorunun altında ezilmeden, psikolojik olarak yıpranmadan kliniğimize başvurmalıdır. Vajinismus tedavisi bir ekip işidir.

Kadın doğum uzmanı, psikolog ve aile danışmanı bu ekipte mutlaka olmalıdır. Öncelikle hastanın ayrıntılı anamnezi alınmalıdır. İlişki öncesi anı ve sonrası eşlerin yaklaşımları sorgulanmalıdır. Sonrasında ayrıntılı bir jinekolojik muayene ile vagen diğer organlarda olabilecek organik bir problem ekarte edilmelidir. Nadiren vagende  olabilecek bir perde, kızlık zarının aşırı kalın olması ilişkinin ağrılı olmasına sebep olabilir. Sonrasında psikolog eşliğinde hastanın korkuları, inanışları değerlendirilir ve tedaviye başlanır.

Vajinismus, tedavisi mümkün bir sorundur.

Biz kliniğimizde vajinismushastalarına kadın doğum uzmanlarımız ve uzman psikologumuz ile hizmet vermekteyiz. Başvuran tüm çiftlerinizin 3-4 seansta bu sorununa çözüm sunmaktayız.

Çok kısa bir değerlendirme, tanı ve tedavi seanslarımız sonrası çiftlerimiz mutlu, uyumlu bir şekilde kliniğimizden ayrılmaktadır.

Vajinismus Tedavisi Fiyatları

Vajinismus tedavi edilmediği sürece çok daha ciddi problemlere yol açabilecek bir hastalıktır. Özellikle çiftler arasındaki duygusal bağın zedelenmesine neden olmakla birlikte kadınlarda ciddi özgüven problemleri ve psikolojik problemlere neden olmaktadır. Bu nedenle mutlaka tedavi olunmalı ve tedavi süreci ertelenmemelidir. Vajinismus fiyatları uygulanacak tedavi yöntemi ve seans sayısına bağlı olarak belirlenebilmektedir. Ayrıntılı bilgi edinmek için; 0 312 344 54 62 numaralı telefonu arayabilirsiniz. 

Vajinismus Tedavisi için Doğru Merkez Seçimi

Vajinismus tedavi merkezleri hastalara güven verici ve streil bir şekilde tasarlanmalıdır. Lina Kadın Sağlığı Merkezinde gerçekleştirilen vajinismus tedavilerinde özellikle kadınlar kendilerini çok rahat hissetmektedir. Çiftlerin birlikte katıldığı seanslarda aralarındaki duygusal bağlar önemli derecede güçlenmektedir. 

Vajinismus Tedavisi İçin Cerrahi Yöntemler Nelerdir?

Vajinismus problemine neden olan birtakım doğumsal ya da sonradan gelişen anatomik problemler bulunmaktadır. Bu duruma için verilebilecek en sık karşılaşılan örnek kızlık zarının vajinismus problemine yol açmasıdır. Bu durumda cerrahi yöntem ile müdahale edilerek vajinismus probleminin tedavisi mümkündür. Aynı zamanda cerrahi yöntemler ile tedavi edilebilecek diğer problemler de şu şekildedir; 

- Vajinanın aşırı dar olması

- Vajinanın kör ve kısa olması

- Vajinal septum (vajina içerisinde ara bölmeler ve odacıklar bulunması)

Vajinismus Tedavisinde Merkezimizin Başarısı Nedir?

Merkezimiz resmi olarak haziran 2008 den beri hasta kabulüne başlamıştır. Bu tarihten itibaren pekçok vajinusmuslu hastamız eşleriyle birlikte bize başvurdu. Biz uzman psikologumuzla birlikte bu çiftlerimizle her çifte özel tedavi yöntemi uygulayarak en fazla 3-4 seansta bu sorunu çözmekteyiz.

Tedavininde maliyeti sizi sarsmayacak kadar uygun. Eğer sizde tedavi olmak ve bu sorundan kurtulmak istiyorsanız lütfen bizi arayın. Başarılarımızla gururluyuz. Bize başvuran ve tedavi olan hastalarımızın şu an gebe olarak takibini yapıyor olmaktan mutluyuz.

Vajinusmus sizin de sorununuzsa gelin birlikte çözelim!

Aşk Kasları (Vajinusmus)

Vajinismus; kadının, eşi ya da cinsel partneriyle ilişkide bulunmak istemesine rağmen, elinde olmayan sebepler yüzünden ağrı ve acı endişesiyle ‘aşk kasları’ adı verilen pelvik taban kaslarını kasarak ilişkiye engel olması ile oluşan, psikolojik kökenli bir cinsel işlev bozukluğudur. Vajinusmus sorununun temelinde sosyo kültürel baskılar,yanlış dini inançlar, bazı korkular bulunmaktadır. Nadiren organik sebeplerle de vajinusmus gelişebilir.

Vajinusmusta kasılmalar istemsizdir, yani kadın farkında olmadan vagen ve bacak kaslarını kasar. Eşler arasında bir sevgi, saygı problemi çoğu zaman yoktur.  Eşler birlikte olmaktan haz duymalarına rağmen, ilişki öncesi güzel bir ön sevişme yaşamalarına rağmen birleşme anı geldiğinde bilinçaltındaki bazı korku ve yanlış inanç mekanizmaları devreye girerek istemsiz kasılmalar olur. Genellikle ağrı duyma korkusu vardır. Bazen hasta yanlış bir şekilde vajeninin dar olduğuna ve penisin girmesinin mümkün olmadığına inanır. Vajinusmus genellikle korumacı bir aile yapısında yetiştirilmiş titiz, mükemmeliyetçi bayanlarda görülür. Yine bekaret kavramının çok önemli olduğu toplumlarda daha sıktır.

Vajinismusun Belirtileri;

  • Cinsel ilişkiden korkma ve hiç birleşmeyi dahi deneyememe
  • Cinsel birleşmenin ağrılı ve zor gerçekleşmesinden korkma
  • İlişki sırasında bacakları kasma ve açamama
  • Cinsel ilişkinin tam olarak gerçekleşememesi yarım kalması
  • Jinekolojik muayenelerden korkma, tedirgin olma durumudur.

Vajinusmus, kliniğimizde kolay ve hızlı bir tedavi süreciyle gerçekleştirilmektedir. Tedavisi kolay fakat tedavi edilmezse de sonsuza kadar sürebilecek bir rahatsızlıktır.

Vajinusmusun tedavi edilebilmesi için ilk olarak hastanın tedaviyi kabul etmesi gerekir. Sonrasında eşinin desteği ve doktorlarına güven çok önemlidir.

Vajinusmus tedavisi bir ekip işidir. Kadın doğum uzmanı, psikolog ve aile danışmanı bu ekipte mutlaka olmalıdır. Öncelikle hastanın ayrıntılı anamnezi alınmalıdır. İlişki öncesi anı ve sonrası eşlerin yaklaşımları sorgulanmalıdır. Sonrasında ayrıntılı bir jinekolojik muayene ile vajen diğer organlarda olabilecek organik bir problem ekarte edilmelidir. Nadiren vajende  olabilecek bir perde, kızlık zarının aşırı kalın olması ilişkinin ağrılı olmasına sebep olabilir.

Sonrasında psikolog eşliğinde hastanın korkuları, inanışları değerlendirilir ve tedaviye başlanır.

Hastanın durumunu göre seans aralığı 1-4 arasında değişebilir çok nadir olarak 4 seanstan fazla da olabiliyor.

Kliniğimizde jinekoloji doktorumuzla beraber psikolog doktorumuzun ortak çalışması neticesinde 1-4 seansta sorununuz sorun olmaktan çıkıyor.

Çok kısa bir değerlendirme, tanı ve tedavi seanslarımız sonrası çiftlerimiz mutlu, uyumlu bir şekilde kliniğimizden ayrılmaktadır.

Vajinismus Sonrası Cinsel İsteksizlik

Vajinismus problemi kadınların aşırı derece kasılmasına neden olmakla birlikte cinsel birleşme sırasında ve sonrasında yoğun ağrı hissine neden olmaktadır. Bu nedenle vajinismus problemi yaşayan kadınların çoğu cinsel isteksizlik yaşamaktadır. Bununla birlikte erkekte de arzu edilmeme, istenmeme gibi düşünceler gelişebilmekte ve bu nedenle de her iki tarafta cinsel isteksizlik yaşanabilmektedir. İlişki sırasında olumsuz deneme sayısı arttıkça çiftler arasındaki bağ hasar görmekte ve birbirlerinden zamanla uzaklaşabilmektedir. Bu nedenle mümkünse tedavi sürecinde çiftlerin birlikte seanslara katılması gerekmektedir. 

Cinsel İlişkiye Girememe Ne Demektir?

Vajinismus problemi aynı zamanda cinsel ilişkiye girememe olarak da tanımlanmaktadır. Vajinismus problemi yaşayan kadınlar cinsel ilişkiyi korku filmi hatta ölüm şeklinde tasvir etmektedir. yoğun ağrı ve acı hissinin duyulması, partner ile yaşanan olumsuzluklar hem fizyolojik hem de psikolojik problemlere neden olmaktadır. 

Ağrılı Cinsel İlişki ve Vajinismus

Cinsel ilişki normalde zevk verici bir aktivitedir. Ancak bazı psikolojik ya da fizyolojik problemler nedeni ile bazı kadınlar bu süreci çok ağrılı ve acı verici bir şekilde yaşamaktadır. Daha önce de belirtildiği gibi vajinanın çok dar olması, kızlık zarının çok kalın olması ya da birtakım psikolojik nedenlerel istemsiz olarak çok kasılmak cinsel ilişkinin çok ağrılı yaşanmasına neden olmaktadır. Bu problem ise vajinismus olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde birçok kadın vajinismus problemi yaşadıkları halde utandıkları ve çekindikleri için tedavi olmayı sürekli ertelemektedir. Ancak birkaç seans ile çok kısa sürede vajinismus probleminin tedavisi mümkündür. 

Vajinismus Tedavisinde Başarı Faktörleri

Vajinismus probleminin tedavisi çok kısa sürede konforlu bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Vajinismus tedavisine yardımcı olan birtakım faktörler bulunmaktadır. Bu destekleyici unsurlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

-  Partnerin duygusal ve psikolojik desteği

- Ailesinin desteği

- Sabırlı olmak

- Güvende hissetmek

- Uzmanın tavsiyelerine uymak

- Evde uygulanması gereken egzersizleri aksatmamak