Ragıp Tüzün Mah İvedik Caddesi No: 202 Yenimahalle / ANKARA / TÜRKİYE

Genel Bilgiler

GEBELİK VE KORONOVİRÜS-19

Koronavirüs enfeksiyonuna bağlı hastalık Çin Wuhan’da ortaya çıkarak tüm dünyaya yayılmıştır ve Dünya Sağlık örgütü Şubat 2020’de hastalığı pandemi olarak ilan etmiştir.
Detaylar

HOMEOPATİ NEDİR ?

Homeopati ,tüm dünyada fitoterapiden sonra en yaygın uygulanan bütünsel ve tamamlayıcı bir tedavi yöntemidir.Homeopati ile fiziksel duygusal ve ruhsal hertürlü hastalığı tedavi etmek mümkündür.
Detaylar

OZON TERAPİSİ

Atmosferde soluduğumuz havadaki oksijenler ,oksijenin O2 formunda bulunur.Fakat O3 formunda bulunan oksijen atomlarını soluyamayız,çünkü onlar atmosferin daha üst kısımlarında bulunup ,kendiliğinden oloşurlar.Ozonun yararlarından faydalanabilmek adına jeneratör yardımı ile O2'den O3…
Detaylar

Tüp Bebek Nedir, Tedavisi Nasıl ve Kimlere Uygulanır?

Tüp bebek başka yöntemlerle çocuğu olmayan infertil (kısır veya çocuğu olmayan çiftlere denir) ailelere uygulanan yardımcı üreme tekniğidir.
Detaylar

Aşılama Nedir, Nasıl Yapılır?

Kısırlık tanısı konulan çiftler tüp bebek tedavisini denemeden önce aşılama tedavisini denemektedir. Aşılama tedavisinde kadının yaşı ve total sağlık durumu büyük oranda etkilidir.
Detaylar

Fitoterapi Yöntemleri

Fitoterapi, köken olarak Antik Yunanca’daki bitki (fito) ve tedavi (terapi) sözcüklerinin birleştirilmesinden meydana gelmektedir. Günümüzde farmakolojinin(ilaç bilimi) bir dalı olarak ele alınır. Fitoterapi bitkilerle tedavi anlamına gelir.
Detaylar

Lazerle Vajinoplasti

Kadının dış genital organlarını oluşturan vajina, labium majörler (dış dudaklar), labium minörler (iç dudaklar) ve klitoris doğal olarak her kadında bulunur ancak şekil ve görünüm açısından farklılıklar göstermektedir veya doğumdan sonra…
Detaylar

İdrar Kaçırma ve Tedavi Yöntemleri

Normal günlük işler sırasında, ani ve istemsiz, gülme ve hapşırma eylemlerinde idrarın idrar yolundan dışarı çıkışına “idrar kaçırma” denir.
Detaylar

Vajinal Estetik ve Vajinoplasti

Vajinoplasti, vajinanın daralması ve sıkılaşması amacıyla vajina duvarına yapılan cerrahi işleme verilen isimdir.
Detaylar

Vajinit Smear Tarama

Serviksten (rahim ağzından) toplanan hücre örneklerinin mikroskobik incelemesine smear testi adı verilir. Smear testi rahim ağzını (serviks) değerlendirmek ve hem enfeksiyonlar hem de kanser- kanser...
Detaylar

İnfertil Rahatsızlığa Aşılama Yöntemi

Evli çiftler korunmasız ve düzenli olarak cinsel ilişkiye girdikleri taktirde ilk 1 yıl içinde gebelik elde etme olasılıkları %85 dir.
Detaylar

Cinsel Rahatsızlıklar ve Tedavi Yöntemi

Cinsellikle ilgili işlevlerin bozulması söz konusu olduğunda cinsel istek, performans ya da işleyişle ilgili sorunlar ortaya çıktığında bunlara cinsel işlev bozukluğu adı verilir.
Detaylar

Estetik Yöntemleri

Vajinal Daraltma (vaginal tightening) (IntimaLase), idrar kaçırma tedavisi, Vulvar deri rengi açma (whitening), Rahim Ağzı Yaraları (Cervikal dysplasia), Akne ve akne lekeleri...
Detaylar

Ağrısız Doğum

Ağrısız Doğum, rahim kasılmalarını, annenin ıkınmasını ve aktif atılımını etkilemeden, ağrının giderilmesidir.
Detaylar

Anne Hakları Bildirgesi

Annelik hür seçim olmalıdır. Her kadın çocuk sahibi olma, doğum sıklığını saptama ve sahip olmak istediği çocuk sayısını belirleme hakkına sahiptir. Etkili korunma yöntemleri her kadına ulaştırılabilmelidir.
Detaylar

Dikkat!!!

Bebek anne karnında nasıl etkilenir?Elbette ki bebeklerin beyni bizim kadar karmaşık çalışmaz. İstekleri ve duygusal ihtiyaçları erişkinlerden çok daha basittir.
Detaylar

Ergenlik Çağı Jinekolojik Problemleri

Genç kızlarda ilk adet kanamalarının başladığı yaş (menars),ortalama 11-13 yaslarıdır. Mens kanamalarının özellikle ilk 1-2 yılı oldukça düzensiz olup daha sonra hormonal dengelerin yaşla birlikte düzene girmesiyle, adet düzensizlikleri ortadan…
Detaylar

Gebelik Takibi

Hanımlar gebeliklerini öğrendikleri ilk günden itibaren sağlıklı bir gebelik ve doğum için gerekli bilgilendirme ve periodik takiplerine dair mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekmektedir.
Detaylar

HPV Enfeksiyonu, Rahim Ağzı Kanseri ve Aşısı

HPV enfeksiyonu viral bir hastalık olup görülme sıklığı artmaktadır. Sıklıkla cinsel aktivitenin en fazla olduğı 16-25 yaşlarında görülmekle birlikte her yaşta, hatta çocuklarda bile rastlanabilir.
Detaylar

İnfertilite (Çocuk İstemi) Tedavisine Karar Vermek İçin Ne Kadar Beklemeliyiz?

35 yaşın altındaysanız ve 12 aydan daha uzun süredir korunmasız ilişki kuruyorsanız, 35 yaşın üzerindeyseniz ve 6 aydır gebe kalmak için uğraşıyorsanız, 40 yaşın üzerindeyseniz ve 3 aydır gebe kalmak…
Detaylar

İnfertilite Nedir?

Evli çiftler korunmasız ve düzenli olarak cinsel ilişkiye girdikleri taktirde ilk 1 yıl içinde gebelik elde etme olasılıkları %85 dir. Geri kalan çifte biz infertil diyoruz. Bu modern tıpta kısırlık…
Detaylar

Kimlere Tüp Bebek Uygulanır?

Hasta uzun zamandır infertil ancak en az 3 kere aşılama yapıldığı halde tutmayan kısırlığın nedeni tam olarak açıklanamamış olgularda Tedavi olduğu halde gebe kalmayan endometriozis hastaları Yumurtlamayı artıracak ilaçlar kullanıldığı…
Detaylar

Lohusalık

Lohusalık, doğumdan sonraki 6 haftalık dönemi kapsar. Bu dönemde gebelik ve doğum sırasında oluşan değişikler gebelik önceki duruma döner. Lohusalık döneminde en belirgin hacimsel değişiklik rahimde meydana gelir.
Detaylar

Kadınlar Neden Adet (Regl) Görür?

Kız çocukları yaklaşık olarak 12-16 yaşları arasında adet görmeye başlarlar. Eğer kızınız 16 yaşını tamamladığı halde adet görmüyorsa mutlaka doktora başvurmalısınız.
Detaylar

Normal Doğum Nedir?

Normal doğum doğumun doğal şeklidir. Term (miad) doğum 36-41 hafta arsında yapılan doğumlardır. Preterm (erken) doğum 20-36 hafta arsındaki gebelerin doğumlarına denir.
Detaylar

Rahim Ağzı Kanseri Önleme

Kadınlardaki kanserlerin en sık görüleni rahım ağzı (serviks) kanseri olup ,ikinci sırada ise meme kanseri gelmektedir.
Detaylar

Sezeryan Ameliyatı

Sezeryan normal doğumun anne ve çocuk için tehlikeli olduğu durumlarda zorunlu olarak yapılan bir ameliyat şeklidir. Şu günlerde ülkemizde kullanıldığı gibi normal doğumun bir alternatifi veya ağrı çekmek istemeyen hamilelerin…
Detaylar

Sezeryan Olacak Hastaların Dikkatine

Sezeryan normal doğum yapması anne ve/veya bebek için tehlikeli olabilecek hastaların doğumunun karnından açılan bir kesi yolu ile yapılmasıdır. Bu makalenin amacı hastanın sezeryan ameliyatında nelerle karşılaşacağından haberdar olmasını sağlamaktır.
Detaylar

Vajinit ve Vajinal Akıntı Nedenleri

Kadınlarda ergenlik döneminin başlaması ile büyük bölümünde hiç bir hastalık söz konusu olmamasına karşın akıntı oluşur. Kadınlarda sıkıntı oluşturan özellikle çalışan bayanlarda sosyal aktivitesini düşüren, patolojik olduğu sanılan bu akıntı…
Detaylar

instagram web viewer