Ragıp Tüzün Mah İvedik Caddesi No: 202 Yenimahalle / ANKARA / TÜRKİYE

Cinsel Terapi Nedir?

Cinsel terapi cinsel fonksiyon bozuklukları bulunan kişi ya da çiftlerin başvurdukları bir süreçtir. Bu süreçte çiftlerin herhangi bir temas sağlanması beklenmemekle birlikte sadece konuşarak gerçekleştirilmektedir. Cinsel sorunlar yaşayan ve kendi başına herhangi bir çözüm bulamayan kişilerin başvurduğu bu terapi sürecinde cinsel fonksiyon bozuklukları konforlu bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Cinsel İşlev Bozukluğu Nedir?

Cinsel işlev bozukluğu kişilerin cinselliği sağlıklı bir şekilde yaşamalarına engel olan problemlerdir. Genellikle psikolojik tabanlı olan bu problemlerin fizyolojik nedenleri de bulunabilmektedir.

Sık yaşanan cinsel işlev bozuklukları şu şekildedir;

- Vajinismus

- Ağrılı cinsel ilişki

- Sertleşme problemi 

Cinsel Terapistin Görevi Nedir?

Cinsel terapist; çiftlerin sağlıklı bir şekilde cinsellik yaşamalarına yardımcı olan var olan cinsel işlev bozukluklarını seanslarda konuşarak çözen uzman psikologlardır. Cinsel terapistin görevi, danışanların cinsel yaşamlarına sağlıklı bir şekilde devam etmelerini sağlamak ve problemlerin çözümü kendilerinin bulmasını sağlamaktır.

Cinsel Terapi Teknikleri

Cinsellik birçok kombinasyonun doğru zamanda ve yeterlilikte gerçekleştiği durumlarda zevk verici bir aktivitedir. Ancak hem erkekte hem de kadında birtakım fiziksel ya da psikolojşk sorunlar sağlıklı bir cinsel yaşamı sekteye uğratmaktadır. Birbirleri arasında duygusal bağ olan ve ilişki yaşayan insanların sağlıklı bir cinsel hayata sahip olmaları ilişkilerini güçlendirecek en önemli faktördür. Cinsel problemler ise iletişim sorunlarına, yanlış anlaşılmalara ve güven sorunlarına yol açabilmektedir. Bu nedenle cinsel terapi uygulamaları ile çok daha sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olunabilmektedir. 

Yapılan araştırmalarda Türkiye'de nitelikli bir cinsel eğitim sistemi bulunmaması sonucunda cinsel problemlerin yaşanma oranı çok fazladır. Bu nedenle özellikle ailelerin gelişme çağındaki çocuklarına doğru ve nitelikli bir şekilde cinsel eğitim vermeleri ve devamında eğitim sistemi içerisinde cinsellikle ilgili nitelikli bilgilerin yer alması gerekliliği ortaya çıkmaktadır. 

Cinsel Terapi Nasıl Uygulanır ?

Cinsel terapi uygulamalarının başında hem erkekte hem de kadında ayrıntılı bir fizik muayene gerçekleştirilmektedir. Cinsel sorunların nedenlerini değerlendirmek için uygulanan test ve tetkikler sonucunda edinilen bilgiler ile en doğru ve konforlu cinsel terapi planlaması gerçekleştirilmektedir. Terapi sürecinde kişilerin birbirleri ile fiziksel temasına ihtiyaç duyulmamakla birlikte konuşma terapisi uygulanmaktadır. Böylece çiftler kendilerini rahatça ifade edebilmekte ve sorunlarının kaynağına rahatça inilebilmektedir. Aynı zamanda çeşitli ev ödevleri ile de tedavi süreci desteklenmektedir. 

Cinsel Terapi Egzersizleri

Cinsel terapi sürecinde uzmanlar çiftlere birtakım ev ödevleri vermektedir. Bu süreçte çiftlerin çeşitli egzersizler uygulaması beklenmektedir. Cinsel problemin tedavisine yönelik gelişitirilen egzersizlerden en bilineni ve uygulananı nefes egzersizleri ve dokunma egzersizleri ve Kegel egzersizleridir. Çiftlerin bu uygulamaları evde güvenli ve rahat bir ortamda uygulamaları beklenmektedir. 

Cinsel Terapi Merkezi

Cinsel terapiler alanında tecrübeli uzmanlar tarafından yürütülmektedir. Cinsel terapi merkezleri kişilerin kendilerini rahat ve güvende hissedecekleri ortamlardır. Bu nedenle danışanların duyularına hitap eden konsept bir ortam olması gerekmektedir. Lina Kadın Sağlığı; cinsel terapi uygulamalarını nitelikli bir şekilde uygulayarak başarılı sonuçlar elde etmektedir. 

Cinsel Terapi Fiyatları

Cinsel terapi uygulamaları nitelikli bir şekilde uygulandığında başarılı sonuçların alınabileceği tedavilerdir. Ev ödevlerinin doğru bir şekilde yapılması ile birlikte kısa sürede sonuçlanabilen cinsel terapiler seans sayısına ve tedavi süresine bağlı olarak ücretlendirilmektedir. Ayrıntılı bilgi almak için; 0 312 344 54 62 numaralı telefonu arayabilirsiniz. 

Terapi Gerektiren Cinsel Sorunlar

Ağrılı Cinsel İlişki: Cinsel ilişki esnasında ağrı, acı gibi duyguların hissedilmesi tıbbi tıpta Disparoni olarak adlandırılmaktadır. Kadınlarda, ilişki esnasında ağrı vajinanın girişinde, vulvada ve içeride derinde duyulabilir. Pek çok çiftin evlilik hayatlarını olumsuz yönde etkileyen bu durum kesinlikle tedavi edilmesi gereken durumlardan biridir.

İstek Farklılıkları: Kadınlarda ve erkeklerde cinsel isteğin oluşumu farklı şekilde gerçekleşir. Bunun sebeplerinden en önemlisi ise anatomik ve fizyolojik özelliklerinin farklı olmasıdır. Kadınlarda cinsel uyarılma, duygusal uyarılma ile olurken erkeklerde zihinsel ve görsel uyarılma ile olur. Bu nedenle kadınlarda uyarılma erkeklere göre daha zor ve yavaştır. Bu da yeni çiftler arasında alışma, tanıma süreci boyunca sorun olabilir ve uzun sürebilir. Tedavi ile bu sorunu daha kolay ve hızlı çözülmesi mümkündür.

Vajinismus: Vajinismus, kadınların cinsel birleşme anında istemsiz, farkında olmadan vajina, bacak bazen tüm vücut kaslarını kasmaları sonucunda erkeğin cinsel organı penisin vajen içinde hiç girememesi veya son derece ağrılı ve zor bir şekilde girmesiyle karakterize bir cinsel sorundur. Vajinismus tedavisinde ilk ve en önemli basamak çiftlerin bu sorunun bir çözümü olduğunu kabullenmeleri ve profesyonel bir yardım almak için kliniğimize başvurmalarıdır.

Erkeklerde Cinsel Terapi

Erkeklerde cinsel terapiye ihtiyaç duyulan konular; sertleşme problemleri, cinsel istek bozuklukları, erken boşalma gibi problemlerdir. Bu problemlerin tedavisinde öncelikle fizik muayene gerçekleştirilmekte ve gerekli tedavi yöntemlerine başlanmaktadır. 

Kadınlarda Cinsel Terapi

Kadınlarda cinsel terapi uygulamalarına en sık ihtiyaç duyulan problem vajinismus ve ağrılı cinsel ilişkidir. Bu konuların yanı sıra; uyarılma bozuklukları, orgazm bozuklukları, cinsel isteksizlik gibi konulardır. Terapiye çiftlerin birlikte katılmaları önerilmektedir. Böylece çiftlerin aralarındaki ilişki daha da güçlenecek ve problemlerin tedavisi çok daha kısa sürecektir. 

instagram web viewer